مشهد بویلر | مجری استخر, سونا و جکوزی خانگی و عمومی

تلفن : 38465713-051

طراحی و اجرای کامل استخر تاسیسات و تجهیزات تصفیه و گرمایش

سایت تخصصی استخر:بیماریهای استخر

   
 بيماري هاي سيستم تنفسي ناشي از آب استخر
    
    بيماري هاي ويروسي گوناگوني از راه آب استخر منتقل مي  گردند که باعث ايجاد عفونت هاي مختلف تنفسي فوقاني مي گردند. از پسودوموناس به عنوان يکي از باکتري هاي پوستي گرمادوست نام مي برند که به ويژه در ايجاد عفونت مقاوم به درمان طبي در گوش خارجي نقش دارد. آميب ها از جمله انگل هايي هستند که از راه آب منتقل مي گردند. اين موجودات مي توانند هنگام شنا کردن از راه بيني وارد بدن شده خود را به سيستم عصبي برسانند و موجب عفونت هاي مغزي گردند. البته امکان اين اتفاق در استخرها بسيار کم میباشد، اما شنا در برکه ها احتمال اين مشکل را به شدت افزايش مي دهد. برخي از باکتري هايي که در دستگاه تنفس، بيماري خطرناکي توليد مي نمایند، ضعيف هستند و چون آب محيط مناسبي براي زندگي آنها نيست، زود از بين مي روند: با اين همه بيماري هاي مربوط به گلودرد چرکي، ورم ملتحمه از متداول ترين امراض بين شناگران می باشد.
    
    علائم بيماري: علائم بيماري هاي گوش و حلق و بيني ناشي از شنا در استخرهاي غير بهداشتي، بسيار متنوع میباشد و به نوع بيماري بستگي دارد، ولي علائمي مثل خارش گوش، گوش درد، گرفتگي و سنگيني گوش، آبريزش و گرفتگي بيني، سردرد و سرفه از علائم شايع آن است. بيشترين بيماري هاي ناشي از استخرهاي عمومي، بيماري هاي پوستي به ويژه انواع قارچ ها و حساسيت هاي پوستي میباشد. پس از اين بيماري ها، ناراحتي معده به ويژه زخم معده و ناراحتي هاي گوش به ويژه عفونت گوش خارجي از شايع ترين بيماري هاي ناشي از استفاده از استخرهاي آلوده است. عفونت گوش خارجي در صورت عدم درمان مي تواند باعث انسداد کانال خارجي گوش و کاهش شنوايي گردد و در صورت انتشار عفونت به گوش مياني عوارض شديدتري را در پي خواهد داشت. رينيت ها با ايجاد گرفتگي بيني و عوارض ناشي از آن، به سلامتي فرد آسيب مي رساند. سينوزيت در صورت عدم درمان، ممکن است به بروز عوارض شديد چشمي و مغزي منجر شود که گاهي خطر هاي جاني دربر دارد.
    
    درمان: با توجه به نوع بيماري ايجاد شده، درمان نيز متفاوت است. درمان رينوسينوزيت به شدت بيماري و علائم آن بستگي دارد که مي تواند از درمان هاي ساده و علامتي شروع و تا بستري شدن در بيمارستان و استفاده از داروهاي تزريقي ادامه داشته باشد. در موارد عفونت گوش خارجي مهمترين کار تميز کردن گوش و رعايت بهداشت و در مواردي استفاده از آنتي بيوتيک و قطره گوش، متناسب با نوع عفونت میباشد. در موارد اگزما و بيماري هاي پوستي سر و گردن هم، درمان مشابه ديگر قسمت هاي بدن است.
    
 راه هاي گندزدايي استخر
    
    کلر به عنوان رايج ترين گندزدا در بيشتر نقاط جهان محسوب مي گردد، البته در استخرهاي روباز علاوه بر کلر بايد از مواد محافظ نيز استفاده نمود، زيرا کلر ماده ناپايداري میباشد و در برابر نورخورشيد از بين مي رود. ازن نيز يک ماده گندزداي ايده آل محسوب مي گردد که بعد از کلر به عنوان دومين گندزدا در دنيا مطرح است، با اين تفاوت که حفظ ازن در آب نسبت به کلر مشکل تر میباشد و از لحاظ توليد نيز، هزينه توليد ازن از کلر بيشتر است. البته ازن از لحاظ قدرت و سرعت گندزدايي قوي تر از کلر است و فرآورده هاي جانبي اکسيداسيون و فرآورده هاي جانبي گندزدايي کم خطرتري نيز ايجاد مي نماید: همچنين عملکرد ازن از لحاظ نابودسازي برخي تک ياخته ها و ميکروارگانيسم هاي مشابه در دوز مجاز مصرف براي استخرها، نسبت به کلر بهتر میباشد، اما با اين حال به دليل گران تر بودن، از ازن به عنوان اولين گندزدا کمتر استفاده مي نمایند. ترکيب هاي نقره يا مواد گندزداي ديگري نيز وجود دارند که قوي تر و سريع تر از کلر عمل مي نمایند، اما اگر بهداشت رعايت نگردد، هيچ کدام حريف گندزداها نمي گردد و اگر بهداشت رعايت گردد، کلر نيز براي گندزدايي مناسب میباشد. اما اين نکته را نيز بايد به خاطر داشت اگر از بهترين مواد نيز براي گندزدايي استفاده گردد، به محض اينکه اولين فرد بيمار وارد استخر شود، آب را آلوده مي نماید و نمي توان از مواد گندزدا انتظار معجزه داشت.


نويسنده: دکتر ابراهيم رزم پا

تنظیمات قالب

رنگ

رنگ دلخواه خود را انتخاب نمایید
Tomato Green Blue Cyan Dark_Red Dark_Blue

بدنه

رنگ پس زمینه
رنگ متن ها

هدر

رنگ پس زمینه
عکس پس زمینه

فوتر

انتخاب منو
گوگل فونت
اندازه فونت بدنه
نوع فونت بدنه
جهت